ALMOND CROISSANT
17230015
•
95 Net weight/volume
<P> </P>
-
Halal
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 360 kcal |
| Energy, kJ | 1507 kJ |
| Fat | 19 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.1 g |
| Carbohydrate | 38 g |
| Carbohydrate of which sugar | 13 g |
| Fibre | 2.3 g |
| Protein | 7.6 g |
| Salt | 0.69 g |
INGREDIENTS: Dough: WHEAT flour (WHEAT Gluten), Water, Butter (MILK) (15,7%), Yeast, Sugar, Salt, Baking Improver (WHEAT FLour, WHEAT gluten, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300), Enzyme), EGG. Almond Filling (18,9%): Sugar, ALMONDS (6,4%), EGG white, Inverted sugar syrup, Water, EGG yolk, Invertase E1103. Topping: ALMOND Flakes (4,2%), EGG. Inclusion: 1 x 65g Icing Sugar Pot (Icing Sugar, Potato Starch).
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05038910003922 |