3 grain loaf
80357
•
610 Net weight/volume
The 3 Grain Loaf contains wholemeal wheat flour and the three types of grain that give the bread its name are rye flakes and flax and sesame seeds. The three-grain mixture combined with an aromatic sourdough provides delicious and moist bread with a nicely balanced taste. The 3 Grain Loaf bears the Nordic Keyhole symbol.
-
Keyhole
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 254 kcal |
| Energy, kJ | 1071 kJ |
| Fat | 3.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.7 g |
| Carbohydrate | 43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.9 g |
| Protein | 8.9 g |
| Salt | 0.94 g |
WHEAT flour 36%, water, wholegrain WHEAT flour 21%, RYE flakes 6%, linseed 5%, SESAMESEEDS 1%, salt with added iodine, sugar, yeast, WHEAT gluten, dried sourdough sourdough ( WHEAT flour, sourdough culture), RYE flour 0.5%, emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), BARLEY malt flour. May contain traces of walnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536803572 |