Baguettes with hole Franske Hotdog 2x20
80302801
•
60 Net weight/volume
These baguettes with a big hole are a crisp classic for French hotdogs. We bake the crisp, French-inspired baguettes and freeze them before we cut off the top and bore the hole to get as fine a cut as possible without loose crumbs. The hole is made very carefully so that it does not go too close to the sides or the bottom of the baguette and damage the bread when the French hotdog is put together and eaten. Our baguettes with a hole are characterised by a beautiful golden colour and unique glow. Our baguettes have a hole measuring 24 millimetres that is perfect for standard sausages.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 251 kcal |
| Energy, kJ | 1062 kJ |
| Fat | 1.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 2.8 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 0.96 g |
WHEAT flour, water, yeast, salt, RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), flour treatment agent (E300). May contain traces of SESAME seeds
One pack should be thawed at 18 ° C to 30 ° C for about 12-18 hours. The condensate inside the packaging must be completely absorbed by the product before opening. Rolls should be grilled at 230 ° C for 30 seconds or be baking at 200 °C for 2-3 minutes.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |