Softgrain ryebread with sunflower seeds
71700500
•
740 Net weight/volume
Softgrain Rye Bread with Sunflower Seeds is an incredibly soft and delicious rye bread loaf with a mild flavour. Moist rye kernels and flax and sunflower seeds give the loaf bite and rounds the flavour which is emphasised by rye sourdough.
-
Lactose free
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Dairy free
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 243 kcal |
| Energy, kJ | 1018 kJ |
| Fat | 8.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 31 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 9.4 g |
| Protein | 6.6 g |
| Salt | 1.3 g |
Water, sifted RYE flour 27%, RYE kernels 12%, wholemeal RYE flour 8%, sunflower seeds 6,5%, linseeds 6,5%, BARLEY malt extract, iodised salt, rapeseed oil, syrup, yeast, BARLEY malt flour, sourdough culture, enzymes (WHEAT).
At –18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
The product should be thawed in the bag for at least 1/2 day. Remove from the bag and bake for 25 minutes in a convection oven at 160°C. The bread should cool for about two hours before slicing. Shelf life before baking (covered): Max. 2 days in the refrigerator or 1 day at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014029043 |