Softgrain ryebread
26123
•
900 Net weight/volume
The Softgrain Rye Bread is baked with rye flour, bolted rye flour, rye kernels and sunflower and flax seeds. The bread is sprinkled with rye flakes.
-
Keyhole
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 211 kcal |
| Energy, kJ | 886 kJ |
| Fat | 4.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 33 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 9.2 g |
| Protein | 5.4 g |
| Salt | 1.1 g |
Water, sifted RYE flour, whole grain RYE flour 13%, RYE kernels 12%, flaxseed 3.5%, sunflower seeds 3.5%, BARLEY malt extract, iodized salt, syrup, RYE flakes 0.5%, yeast, rapeseed oil, BARLEY malt flour, sourdough culture, enzymes (WHEAT).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
The product should be thawed in the bag for at least 1/2 day. Remove from the bag and bake for 25 minutes in a convection oven at 160°C. The bread should cool for about two hours before slicing. Shelf life before baking (covered): Max. 2 days in the refrigerator or 1 day at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014054496 |