Small loaf with blue poppyseeds
80677
•
408 Net weight/volume
Pre-baked deep frozen bread. Stoneoven baked.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Rye |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 275 kcal |
| Energy, kJ | 1160 kJ |
| Fat | 3.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.8 g |
| Protein | 8.9 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour 6%, poppy seeds 3%, palm and rapeseed oil, iodized salt, sugar, dried sourdough (WHEAT flour, starter culture), yeast, WHEAT gluten, RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and walnuts.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014045036 |