Signature bread
226921
•
750 Net weight/volume
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 214 kcal |
| Energy, kJ | 899 kJ |
| Fat | 4.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 32 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 9.0 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 1.6 g |
Water, RYE KERNELS 25%, WHOLE GRAIN RYE FLOUR 21%, popped durum kernels (WHEAT) 6%, sunflower seeds, BARLEY MALT EXTRACT, flax seeds, iodized salt, vinegar, yeast, sifted RYE FLOUR 0.5%, rapeseed oil, enzymes (WHEAT), BARLEY MALT FLOUR, sourdough culture.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
The product should be thawed in the bag for at least 1/2 day. Bake for 30 minutes at 100°C directly in the bag with clips. Allow the bread to cool completely before removing the clips and opening the bag. NOTE: Be aware that the bag does NOT tolerate baking at more than the recommended 100°C. Shelf life before baking (covered): Max. 2 days in the refrigerator or 1 day at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 15701205010024 |