Signature bread
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 215 kcal |
| Energy, kJ | 904 kJ |
| Fat | 4.5 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 33 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.1 g |
| Fibre | 8.4 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 1.6 g |
Water, RYE kernels 24%, wholemeal RYE flour 15%, rye sourdough 11% (water, wholemeal RYE flour, BARLY malt flour, sourdough culture), durum WHEAT kernels 6%, bread crumbs (ingredients as in this bread), sunflower kernels 3,5%, BARLEY malt ekstract, linseeds 2,5%, iodised salt, vinegar, dried rye sourdough (wholemeal RYE flour, sourdough culture), stifted RYE flour, yeast, rapeseed oil, WHEAT flour, BARLY malt flour, flour treatment agent (E300).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
The product should be thawed in the bag for at least 1/2 day. Remove from the bag and bake for 25 minutes in a convection oven at 160°C. The bread should cool for about two hours before slicing. Shelf life before baking (covered): Max. 2 days in the refrigerator or 1 day at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014067359 |