Signatur Barbaras Ryebread
229707
•
7650 Net weight/volume
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 220 kcal |
| Energy, kJ | 920 kJ |
| Fat | 3.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 35 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.5 g |
| Fibre | 9.9 g |
| Protein | 6.1 g |
| Salt | 1.3 g |
Water, RYE kernel 20%, wholemeal RYE flour 17%, sifted RYE flour 12%, flaxseeds 7%, BARLEY malt extract, malted RYE kernels 3%, pink grapefruit juice from concentrate 2%, iodized salt, syrup, yeast, vinegar, rapeseed oil, sunflower oil, BARLEY malt flour, enzymes (WHEAT), sourdough culture.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 15701205010208 |