SBS Brioche Hot dog 48X45g
64051
•
45 Net weight/volume
Brioche type sweet hot dog bun with butter taste and glaze. Hinge cut.
-
Lactose free
-
Vegan
-
Extra salted
-
Dairy free
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 304 kcal |
| Energy, kJ | 1275 kJ |
| Fat | 8.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.3 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.5 g |
| Fibre | 2.7 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.3 g |
| NutrientSodium | 520 mg |
WHEAT flour (WHEAT: EU), water, sugar, rapeseed oil, yeast, WHEAT gluten, salt (salt, iodised salt), vegetable proteins, emulsifier (E471, E481), stabilizer (E466), flour treatment agent (E300), potato flake, dextrose, maltodextrin (maize), maize starch. May contain traces of sesame seeds. High salt content.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 1–2 h or overnight in the fridge. Recommended to be heated in a toaster, grill or oven.
| Shelf life | 270 |
| Country of origin | Finland |
| Manufacturer | Finland |
| GTIN | 06416577004213 |