Sandwichbread, coarse
26444
•
800 Net weight/volume
One carton contains 6 bags with 1 piece in each bag.
-
Keyhole
-
Wholegrain
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 234 kcal |
| Energy, kJ | 989 kJ |
| Fat | 2.0 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 40 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.0 g |
| Fibre | 8.5 g |
| Protein | 9.8 g |
| Salt | 1.0 g |
Water, WHEAT FLOUR, WHOLE WHEAT FLOUR 18%, RYE KERNELS 13%, WHEAT GLUTEN, yeast, cut OAT KERNELS 3%, WHEAT FLAKES 3%, WHEAT BRAN, sugar, vinegar, iodized salt, emulsifier (vegetable E 471, vegetable E 472e), chicory fibers, sifted RYE FLOUR, BARLEY FLAKES 0.5%, WHEAT MALT FLOUR, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E 300), sourdough culture. May contain traces of milk.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products in a plastic bag for min. 3-6 hours at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014072605 |