Rye bread with sunflower seeds, sliced in bag
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
-
Bread scale 26-50%
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 244 kcal |
| Energy, kJ | 1024 kJ |
| Fat | 8.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 31 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2 g |
| Fibre | 8.1 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Water, sifted RYE flour 26%, RYE sourdough 16% (water, wholemeal RYE flour 7,5%, BARLEY malt flour, sour dough culture), RYE kernels 12%, sunflower seeds 7%, linseeds 6,5%, BARLEY malt extract, rapeseed oil, BARLEY malt flour, iodine salt, syrup, WHEAT flour, dried RYE sour dough (wholemealRYE flour, sour dough culture), yeast.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
The product should be thawed in the bag for at least 1/2 day. Bake for 30 minutes at 100°C directly in the bag with clips. Allow the bread to cool completely before removing the clips and opening the bag. NOTE: Be aware that the bag does NOT tolerate baking at more than the recommended 100°C. Shelf life before baking (covered): Max. 2 days in the refrigerator or 1 day at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014049782 |