Pumpkin Seed Wholemeal Bread
50100005
•
508 Net weight/volume
The Pumpkin Seed Wholemeal bread is baked in a stone oven with white wheat which is wholegrain wheat flour to provide the traditional and characteristic mild flavour, soft consistency and light appearance of wheat bread as some of the bitter substances and the dark hue of the bran have been removed. The bread also bears the Nordic Keyhole symbol.
-
Keyhole
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 273 kcal |
| Energy, kJ | 1148 kJ |
| Fat | 6.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.6 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 6.2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.98 g |
WHEAT flour, water, wholegrain WHEAT flour24%, pumpkin seeds 10%, WHEAT gluten, sugar, salt with added iodine, yeast, rapeseed oil, thickener (E412), emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300), enzymes (WHEAT).. May contain traces of sesame seeds and walnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014027377 |