Pita plain
29004968
•
80 Net weight/volume
Deep frozen pita bread
-
Dairy free
-
Lactose free
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 252 kcal |
| Energy, kJ | 1068 kJ |
| Fat | 1.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 2.6 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 1.0 g |
WHEAT flour, water, yeast, iodine salt, sugar, rapeseed oil, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw Pita Bread at 20°C in approx. 15 min. Bake at 180°C in approx. 2 min. Pita Bread can also be heated on a toaster in 1-2 min.
| Shelf life | 243 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014045456 |