Pinsa Classica Medio
227714
•
230 Net weight/volume
Pinsa Classica Medio is an authentic Italian pinsa in a traditional oval shape with a characteristic, rustic appearance. A pinsa is a pre-baked, airy bread with a crispy crust with air bubbles and a soft, juicy crumb, making it easy to work with. Pinsa Classica Medio is baked with wheat, soy, and rice flour, extra virgin olive oil, and a high proportion of water and sourdough, giving the pinsa its well-known, slightly sour taste and subtle sweetness that complements a wide range of toppings and fillings. Serve Pinsa Classica Medio as a classic pinsa with toppings, as bread for meals, sandwich bread, side bread – or as a dessert with melted chocolate and seasonal berries. Thaw the pinsa for about 20 minutes and heat it at 250°C for 5-8 minutes depending on the oven type and desired crispiness. Pinsa Classica Medio is 20x30 cm and packed in bags of 3x230 g.
-
Lactose free
-
Vegetarian
-
Dairy free
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Soybean |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Lupine |
| Mustard |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 233 kcal |
| Energy, kJ | 988 kJ |
| Fat | 1.8 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.1 g |
| Fibre | 1.9 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, rice flour 2%, SOY flour 2%, rice semolina, dried WHEAT sourdough starter, extra virgin olive oil 1%, salt, dried yeast. May contain trace of mustard, lupine Wheat flour origin EU/non EU
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost approx. 20 min, top Pinsa with desired filling, and bake at 250° for 5-8 min, depending on oven type and desired crispiness. Baked products to be consumed within 24 hours.
| Shelf life | 540 |
| Country of origin | Italy |
| GTIN | 05701014079703 |