PAIN AU CHOCOLAT 75G
21860000
•
75 Net weight/volume
A classic chocolate roll, made with chocolate from Belgium. Prepared with a mix of butter and margarine. The chocolate roll is crunchy and airy. The chocolate roll has a weight of 75 grams.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 349 kcal |
| Energy, kJ | 1460 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 9.0 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.91 g |
Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, butter (MILK), coconut oil, salt, rapeseed oil, WHEAT gluten, emulsifier (E471), acidity regulator (E330), natural flavouring, flour treatment agent (E300), amylase, xylanase, EGG. Filling: chocolate (cocoa solids: 44,2 % minimum) (9,3%) (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (SOYA Lecithin E322)). Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056019615 |