Filone oat
80498
•
635 Net weight/volume
Filone Oat is a loaf baked in a stone oven. It contains oat flakes and two different sourdoughs to achieve just the right, rich taste of bread. The bread is rolled under a special long roller to create the characteristic pointed tips of Filone bread. The powerful heat of the stone oven quickly encapsulates the crumb to provide a good, chewy crust.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 248 kcal |
| Energy, kJ | 1050 kJ |
| Fat | 1.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.6 g |
| Protein | 7.9 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, OAT flakes 7%, sifted RYE flour 5%, dried sour dough (WHEAT flour, RYE flour, BARLEY malt syrup, sour dough culture), iodisedsalt, sugar, yeast, durum WHEAT flour, RYE flour, emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT malt flour, enzym (WHEAT), BARLEY malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and walnuts.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven).
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014052461 |