Dark roll with grains
214303
•
80 Net weight/volume
This Dark roll with grains is part of our easy-to-use product range that combines convenience with the tempting aroma of fresh baking. Ready-to-bake products are ideal for customers who need fast and flexible solutions during busy periods. One carton contains 1 bag with 40 pieces in each bag.
-
Vegetarian
-
Extra salted
-
Labels
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Sesame seeds |
| Oats |
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Milk |
| Soybean |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 310 kcal |
| Energy, kJ | 1305 kJ |
| Fat | 7.7 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.6 g |
| Fibre | 4.2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, rye sour dough 13% (RYE flour, water, sour dough culture), sunflower seeds 7%, linseeds 5%, oat flakes 3%, yeast, SESAME SEEDS 2%, iodized salt, BARLY malt extract 1% (BARLEY, water), sugar, rapeseed oil, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of egg, soya, milk, walnuts, hazelnuts and almonds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014067137 |