Danish Loaf - Dough
8020
•
675 Net weight/volume
Danish Loaf - raw dough is the most popular product in our raw dough range. It is a classic light dough and is typically used for different types of white bread sprinkled with white or blue poppy seeds. The dough is also perfect for many other types of baked goods – e.g. snack products such as sausage rolls and pizzas.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 252 kcal |
| Energy, kJ | 1064 kJ |
| Fat | 3.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.5 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 2.9 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, rapeseed oil, yeast, iodised salt, WHEAT gluten, stabiliser (E412), emulsifier (vegetable E472e), dextrose, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300, xylanase (WHEAT), amylase (WHEAT)).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Ensure the products are covered with plastic. Defrost for approx. 180 minutes at room temperature or overnight in the fridge. Once defrosted, keep the products covered and let them rise for approx. 45-60 minutes at 35°C 75% RH or place in a warm area unt
| Shelf life | 273 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536265134 |