Croissant 70g
224434
•
70 Net weight/volume
Classic croissant baked from light and crispy layers of croissant dough. The dough has been allowed to develop naturally during a long resting period, making the croissant light and airy to eat. The croissant is brushed with egg, giving it a beautiful, golden surface. A carton contains 2 bags with 24 pieces in each bag.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Eggs |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 333 kcal |
| Energy, kJ | 1393 kJ |
| Fat | 17 g |
| Fat of which is saturated acids | 10 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.8 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.97 g |
Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, butter (MILK), coconut oil, salt, rapeseed oil, WHEAT gluten, emulsifier (E471), acidity regulator (E330), natural flavouring, flour treatment agent (E300, amylase, xylanase), EGG. Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
After defrosting (+/- 30 min). Bake at 170-180°C for 21 min. Consume within 12 hours.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Belgium |