Country bread giant 1700g
201173
-
Wholegrain
-
Bread scale 26-50%
-
Baked in Norway
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| Nut (Almond) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 230 kcal |
| Energy, kJ | 943 kJ |
| Fat | 1.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 41.9 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.0 g |
| Fibre | 4.9 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, whole grain WHEAT flour (13,1%), WHEAT sourdough (WHEAT flour, water), fermented WHEAT flour, WHEAT bran (1,7%), salt, WHEAT gluten, flour treatment agent (E300), malted WHEAT flour, yeast, rapseed oil, glucose, acidity regulator (E300).
| Country of origin | Norway |
| Manufacturer | Norway |