Cinnamon Sugared Mini Donut With Apple Filling 120x21g
216415
•
21 Net weight/volume
Mini donut with apple filling. Thaw and serve. Frozen.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Pistachio |
| Nut (Hazelnut) |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 354 kcal |
| Energy, kJ | 1482 kJ |
| Fat | 19 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.5 g |
| Carbohydrate | 41 g |
| Carbohydrate of which sugar | 16 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 4.1 g |
| Salt | 1 g |
| NutrientSodium | 0.4 mg |
WHEAT flour, apple 18,8% (EU an non-EU), palm oil, water, sugar, margarine (palm fat, water, rapeseed oil, lemon juice), yeast, salt, emulsifiers (E471, E472e, E481), WHEAT gluten, raising agent (450i, E500ii), dextrose, stabilizer (E412), cinnamon, WHEY powder (MILK), glucose syrup, LACTOSE (MILK), flavouring, thickener (E415), enzymes, flour treatment agent (E300). May contain hazelnuts and pistachio nuts.
Frozen. Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw 1 h at roomtemperature.
| Shelf life | 545 |
| Country of origin | France |
| Manufacturer | Other/EXTG |
| GTIN | 06416577010832 |