Cinnamon Scandi swirl 35x75 g
226713
•
75 Net weight/volume
-
Lactose free
-
Flag symbol
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Eggs |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 365 kcal |
| Energy, kJ | 1537 kJ |
| Fat | 12 g |
| Fat of which is saturated acids | 4.5 g |
| Carbohydrate | 56 g |
| Carbohydrate of which sugar | 23 g |
| Fibre | 2.7 g |
| Protein | 7.0 g |
| Salt | 0.74 g |
WHEAT FLOUR, sugar, EGG, vegetable oil (palm, rapeseed), water, yeast, modified potato starch, cinnamon (1,7%), WHEAT GLUTEN, WHEAT sourdough powder, salt, emulsifiers (E471, E481, E472e), stabilizer (E466), pea protein, glucose, maltodextrin, vanilla sugar, corn flour, cardamom (0,1%), corn starch, natural flavours, flour improvement agent (E300). May contain: milk, almond, soy.
Frozen. Storage at -18 °C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw at room temperature for 1–2 h or overnight in the fridge.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Finland |
| GTIN | 06416577028929 |