Cinnamon Bun De Luxe
70418
•
95 Net weight/volume
Beautiful and tasty bun with butter and sourdough. Rich cinnamon filling with butter and almond icing. Kneaded by hand.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Cereals containing gluten |
| Nuts |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 330 kcal |
| Energy, kJ | 1387 kJ |
| Fat | 12.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 3 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 15 g |
| Fibre | 2.84 g |
| Protein | 7.8 g |
| Salt | 0.78 g |
| NutrientSodium | 312 mg |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable oil (rapeseed), ALMOND 3,5%, BUTTER 3,4%, yeast, cinnamon, WHEAT GLUTEN, MILK powder, salt, cardamom, inverted sugar syrup, EGG powder, WHEAT sourdough (water, fermented WHEAT flour), emulsifier (E472e), enzymes, natural flavour (vanilla), flour treatment agent (E300).
Storage at -18 °C or colder.
Thaw overnight in refridgerator (approx. 2°C) or 60min in room temperature. Shape the dough piece round and place in the bun form. Proof approx. 45-55 minutes in proofing cabinet (35-37°C, r.H. 70%). Bake 6-8 min at about 200-205°C.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Estonia |
| Manufacturer | Estonia |
| GTIN | 06437005075612 |
| Ica | 241625 |