Chocolate Muffins
74008026
•
82 Net weight/volume
Our Chocolate Muffins are baked with respect for the original American muffin which is characterised by its very moist and airy quality. Our chocolate muffins are baked with large pieces of dark and milk chocolate. The paper tin is the especially decorative ‘tulip tin’ to give the muffins an almost home-baked appearance. One carton contains 35 bags with 1 piece in each bag.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Soybean |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 426 kcal |
| Energy, kJ | 1781 kJ |
| Fat | 24 g |
| Fat of which is saturated acids | 4.2 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 27 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 5.6 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour (added calcium, jern, nicotinamid, thiamin), sugar, water, rapeseed oil, milk chocolate 7% (sugar, whole MILK powder, cocoa butter, cocoa mass, emulsifier (E322-SOYA), natural flavouring), chocolate 7% (sugar, cocoa mass, cocoa butter, whey powder (MILK), emulsifier (E322-SOYA), natural flavouring), whole EGG powder, modified starch, fat reduced cocoa powder 2%, raising agent (E450, E500), whey powder (MILK), dried EGG white, emulsifier (E475), salt, flavouring, stabiliser (E415).
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Muffins are ready to serve after defrosting (approx 1 hour).
| Shelf life | 730 |
| Country of origin | Netherlands |
| Manufacturer | Netherland |
| GTIN | 05701014048402 |