Carrot Loaf-Stoneoven baked
80314
•
550 Net weight/volume
The Carrot Loaf is a delicious and inviting type of bread showcasing the golden tones of the carrots. The taste is an experience in itself – because the bread is baked in a stone oven and contains sourdough, sunflower seeds and maize flakes. In addition to carrots, the bread contains carrot concentrate to emphasise the colour.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Walnut |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 268 kcal |
| Energy, kJ | 1132 kJ |
| Fat | 4.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.2 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.2 g |
| Fibre | 4.5 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 1.2 g |
WHEAT flour, water, CARROT 12%, wholegrain WHEAT flour 6%, sunflower seeds, salt, palm and rapeseed oil, cornflakes (maize flakes, salt, BARLEY malt extract), yeast, sugar, carrot concentrate 0.5%, dried sourdough (WHEAT flour, sourdough culture), dextrose, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, enzymes (WHEAT), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds and walnuts.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Thaw the products covered with plastic or in a plastic bag for minimum 3-6 hours at room temperature or during the night in the fridge. Bake for 11 minutes at 190°C (air oven). Shelf life before baking (Covered): Max. 2 days in the fridge, or 1 day at roo
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701536803145 |
| Ica | 241178 |