Cardamomknot with vanilla flavor 120g
201413
•
120 Net weight/volume
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Soybean |
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 313 kcal |
| Energy, kJ | 1319 kJ |
| Fat | 7.1 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.9 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| Carbohydrate of which sugar | 15 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Dough (WHEAT flour, water, sugar, rapeseed oil, yeast, EGG mass, WHEAT gluten, whole MILK powder, dextrose, iodised salt, emulsifier (E472e), skimmed MILK powder, antioxidant (E300)), filling 15% (water, sugar, modified potato starch, WHEY powder, glucose-fructose syrup, modified maize starch, flavourings, colour (E516, E170, E160a), thickener (E401), acidity regulator (E450), coconut oil, emulsifier (E472b), stabilisers (E460, E466), salt, preservative (E202), acids (E330, E332), sugar and cardamom mix 2,28% (sugar, cardamom).
-18°C or colder. Do not freeze after thawing.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Lithuania |
| Manufacturer | Lithuania |
| GTIN | 04771033022845 |