Breakfast rolls with blue poppy seeds 2x22 SG
220964
•
74 Net weight/volume
One carton contains 2 bags with 22 pieces in each bag.
-
Vegetarian
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 275 kcal |
| Energy, kJ | 1159 kJ |
| Fat | 4.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.1 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 4.5 g |
| Protein | 8.7 g |
| Salt | 1.5 g |
WHEATflour, water, poppy seeds 4,5%, iodizedsalt, palm- and rapeseed oil, sugar, yeast, RYEflor, emulsifier (vegetable E472e), WHEAT malt flour, thickener (E412), enzymes (WHEAT), treatment agent (E300). Maycontain traces of sesame seeds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014073831 |
| Ica | 245450 |