BESTBLENDS MIX PACK CROISSANT 70G & PAIN CHOCOLAT 75G
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 349 kcal |
| Energy, kJ | 1460 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 10.0 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 9.0 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.97 g |
STRAIGHT CROISSANT 70G (1): Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, butter (MILK), coconut oil, salt, rapeseed oil, WHEAT gluten, emulsifier (E471), acidity regulator (E330), natural flavouring, flour treatment agent (E300), enzyme, EGG. Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds. PAIN AU CHOCOLAT 75G (2): Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, butter (MILK), coconut oil, salt, rapeseed oil, WHEAT gluten, emulsifier (E471), acidity regulator (E330), natural flavouring, flour treatment agent (E300), enzyme, EGG. Filling: chocolate (cocoa solids: 44,2 % minimum) (9,3%) (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (E322 (SOYA))). Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05413056040459 |