Baguettes with big hole
80302850
•
65 Net weight/volume
These baguettes with a big hole are a crisp classic for French hotdogs. We bake the crisp, French-inspired baguettes and freeze them before we cut off the top and bore the hole to get as fine a cut as possible without loose crumbs. The hole is made very carefully so that it does not go too close to the sides or the bottom of the baguette and damage the bread when the French hotdog is put together and eaten. Our baguettes with a large hole are characterised by a beautiful golden colour and unique glow. The baguettes have a large whole measuring 28 millimetres in diameter and are ideal for large sausages and chicken or fish sticks.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Rye |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 248 kcal |
| Energy, kJ | 1053 kJ |
| Fat | 1.3 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.3 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 8.7 g |
| Salt | 1.1 g |
WHEAT flour, water, sourdough (water, WHEAT flour, sourdough culture), yeast, WHEAT fibre, salt, WHEAT malt flour, RYE flour, emulsifier (E472e), flour treatment agent (E300). May contain traces of sesameseeds and soya.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting. After thawing the product should be stored for max 48 hours in closed packaging.
Bake for 2-3 min at 200 °C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Poland |
| Manufacturer | Poland |
| GTIN | 05701014023546 |