Baguette Rustic Durum
80645
•
391 Net weight/volume
The Baguette Rustic Durum Bun is made with a very soft and moist dough with lots of durum flour to give the buns an open, chewy and very sturdy crumb. As the baguettes are baked in a stone oven, the crust is crisp and crunchy. The baguettes also contain sourdough to give them the rich flavour of bread.
-
Vegan
-
Vegetarian
-
Labels
-
Bread scale 0-25%
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 241 kcal |
| Energy, kJ | 1020 kJ |
| Fat | 1.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.6 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.0 g |
| Fibre | 3.4 g |
| Protein | 7.9 g |
| Salt | 1.3 g |
WHEAT flour, water, durum WHEAT flour 20%, iodised salt, dried sour dough (WHEAT flour, sourdough culture), sugar, emulsifier (vegetable E472e), yeast, WHEAT malt flour, flour treatment agent (E300). May contain traces of sesame seeds.
At -18° or colder. Do not re-freeze after defrosting
Bake directly from frozen for 11 minutes at 190°C (air oven)
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Denmark |
| Manufacturer | Denmark |
| GTIN | 05701014039677 |