ALMOND CROISSANT
| Allergens |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 346 kcal |
| Energy, kJ | 1450 kJ |
| Fat | 17 g |
| Fat of which is saturated acids | 8.1 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 13 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 7.0 g |
| Salt | 0.81 g |
INGREDIENTS: Dough: WHEAT flour (WHEAT Gluten), Water, Palm oil, Yeast, Sugar, Butter (MILK), Coconut oil, Salt, Rapeseed oil, Emulsifier (Mono- and diglycerides of fatty acids E471), Acidity regulator (Citric acid E330), Natural flavouring, Baking Improver (WHEAT Gluten, WHEAT Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300), Enzyme), EGG. Filling (18,9%): sugar, ALMONDS (3,2%), White beans, EGG white, Inverted sugar syrup, Vegetable oil (Palm, Rapeseed), Modified starch (potatoes, maize), Water, Stabilizer (Sorbitol E420i)(WHEAT), Dextrose (WHEAT), Apricot kernels, EGG yolk, Salt, Natural citrus flavour, Humectant (Invertase E1103), Natural flavouring with almond taste. Topping: ALMOND Flakes (3,2%), EGG.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05413056039668 |
-
95g per piece
-
48 units per carton
-
Icing sugar pot supplied