6 Mission Fresh & Soft Grilled Wraps (ambient)
217536
•
370 Net weight/volume
A round Flat Bread, can be used to wrap up any kind of food to choice. The wraps can be served cold, warm, oven baked, micro wave heated and even deep fried.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 333 kcal |
| Energy, kJ | 1398 kJ |
| Fat | 8.2 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.5 g |
| Carbohydrate | 56.1 g |
| Carbohydrate of which sugar | 2.8 g |
| Fibre | 2.4 g |
| Protein | 7.8 g |
| Salt | 1.8 g |
Fortified WHEAT flour (WHEAT flour, calcium caronate, iron, niacin, thiamin), water, rapeseed, stabilizers (glycerol, guar gum), sugar, salt, acids (citric acid, malic acid), emulsifier (E471), raising agent (E500), preservatives (E282, E202), WHEAT starch ,natural flavouring (WHEAT).
Ambient: keep in a fresh and dry place.
Before opening the packaging film, loosen the tortillas by flexing the pack one way and then the other. Open film and separate the tortillas slowly. Once opened keep refrigerated and consume within 3 days
| Shelf life | 120 |
| Country of origin | United Kingdom |
| GTIN | 08710637105642 |