Signature Bread Fanø, whole loaf
229476
•
6750 Net weight/volume
-
Vegan
| Allergens |
|---|
| Barley |
| Cereals containing gluten |
| Rye |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 265 kcal |
| Energy, kJ | 1110 kJ |
| Fat | 8.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.0 g |
| Carbohydrate | 36 g |
| Carbohydrate of which sugar | 4.6 g |
| Fibre | 8.9 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 1.3 g |
Water, sifted RYE flour 26%, whole grain RYE flour 12%, sunflower seeds 12%, RYE kernels 10%, BARLEY malt extract, syrup, sugar, iodized salt, sea buckthorn purée 1.2%, vinegar, yeast, pumpkin seeds, rapeseed oil, black pepper, BARLEY malt flour, enzymes (WHEAT), sourdough culture.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Denmark |
| GTIN | 15701205010192 |