SG* CROISSANT HAZELNUT-CHOCOLATE
21820000
•
95 Net weight/volume
A frozen preproved Croissant with sweet chocolate flavour filling which must still be fully baked.
| Allergens |
|---|
| Nuts |
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 377 kcal |
| Energy, kJ | 1577 kJ |
| Fat | 20 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.7 g |
| Carbohydrate | 42 g |
| Carbohydrate of which sugar | 17 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0.77 g |
Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, Butter (MILK), coconut oil, WHEAT gluten, salt, rapeseed oil, emulsifier (E471), flour treatment agent (E300), acidity regulator (E330), enzyme, natural flavouring, EGG. Filling: sugar, palm oil, HAZELNUTS (3,2%), reduced cocoa powder, skimmed MILK powder, ALMONDS, emulsifier (E322 (SOJA)), natural vanilla flavouring. Decoration: chocolate (cocoa solids: 35 % minimum) (4,2%) (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (E322 (SOJA))), EGG.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056019578 |