SBS Croissant kypsä 40x65g
224657
•
65 Net weight/volume
SBS Croissant is a delicious croissant with high quality.
-
Low in lactose
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Eggs |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Sesame seeds |
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 365 kcal |
| Energy, kJ | 1530 kJ |
| Fat | 19 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 41 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.4 g |
| Fibre | 1.8 g |
| Protein | 6.9 g |
| Salt | 1.1 g |
| NutrientSodium | 440 mg |
WHEAT flour (WHEAT: EU), water, palm oil, yeast, sugar, BUTTER, coconut oil, EGG, WHEAT gluten, salt, rapeseed oil, emulsifier (E471), flour treatment agent (E300), acidity regulator (E330), natural flavouring. May contain traces of hazelnuts, almond, sesame seeds.
Frozen. Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Thaw 1 h at room temperature.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 06416577025850 |