PREMIUM TOASTBREAD COUNTRY 800G
13870003
•
800 Net weight/volume
Brown toast loaf, 800g, frozen and pre-sliced (20+2).
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 254 kcal |
| Energy, kJ | 1074 kJ |
| Fat | 2.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.8 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 3.7 g |
| Fibre | 4.9 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.81 g |
Fortified WHEAT flour (WHEAT flour, calcium, niacin, iron, thiamin), water, malted WHEAT flakes (9,8%), WHEAT bran (2,7%), malted BARLEY flour (0,9%), salt, yeast, emulsifiers (E471, E472e), WHEAT protein, spirit vinegar, malted WHEAT flour, vegetable oils (rapeseed, palm), flour treatment agent (E300), palm fat, WHEAT Flour.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 60 min - no baking required
| Shelf life | 540 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | United Kingdom |
| GTIN | 05413056022912 |