PREMIUM STRAIGHT CROISSANT
17215000
•
70 Net weight/volume
A frozen croissant made with real butter, which must still be fully baked after defrosting.
-
Low in lactose
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 337 kcal |
| Energy, kJ | 1411 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.9 g |
| Fibre | 1.7 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 0.87 g |
Dough: WHEAT flour, Butter (MILK) (20,6%), water, yeast, sugar, salt, WHEAT gluten, flour treatment agent (E300), enzyme, EGG. Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056032973 |