PREMIUM CROISSANT CURVED
17910015
•
90 Net weight/volume
An unbaked, frozen, pre proved all butter croissant.
-
Vegetarian
-
Halal
-
All butter
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 339 kcal |
| Energy, kJ | 1418 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 38 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.2 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 0.87 g |
INGREDIENTS: Dough: WHEAT Flour (WHEAT Gluten), Butter (MILK) (20,6%), Water, Yeast, Sugar, Salt, Baking Improver (WHEAT Gluten, WHEAT Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300), Enzyme), EGG. Topping: EGG.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05038910003908 |