PAIN AU CHOCOLAT
17890000
•
90 Net weight/volume
An unbaked, frozen, pre proved all-butter pastry filled with two bars of dark chocolate.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 364 kcal |
| Energy, kJ | 1526 kJ |
| Fat | 19 g |
| Fat of which is saturated acids | 12 g |
| Carbohydrate | 40 g |
| Carbohydrate of which sugar | 12 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.66 g |
INGREDIENTS: Dough: WHEAT Flour (WHEAT Gluten), Butter (MILK) (17,8%), Water, Yeast, Sugar, Salt, Baking Improver (WHEAT Gluten, WHEAT Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300), Enzyme), EGG. Chocolate Filling (15,6%) (min. 41% Cocoa Solids) (Sugar, Cocoa Mass, Cocoa Butter, Whole MILK Powder, Whey Powder (MILK), Skimmed MILK Powder, Emulsifier (SOYA Lecithin E322)). Topping: EGG Wash.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05413056041401 |