Pain Au Chocolat SG
221736
•
75 Net weight/volume
A frozen pain au chocolat that still has to be fully baked
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Soybean |
| Eggs |
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 349 kcal |
| Energy, kJ | 1460 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 10 g |
| Carbohydrate | 39 g |
| Carbohydrate of which sugar | 9.0 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.91 g |
Dough: WHEAT flour, water, palm oil, yeast, sugar, BUTTER, coconut oil, salt, rapeseed oil, WHEAT gluten, emulsifier (E471), acidity regulator (E330), natural flavouring, flour treatment agent (E300), amylase, xylanase, EGG. Filling: Chocolate (cocoa solids: 44,2% minimum) (9,3%) (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (E322-SOYA). Decoration: EGG. May contain traces of hazelnuts and almonds
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Defrost 15 min - baking time 21 min - baking temp 170°-190°C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |