Croissant plain 80g
224914
•
80 Net weight/volume
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Eggs |
| Nut (Hazelnut) |
| Pecan |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 422 kcal |
| Energy, kJ | 1766 kJ |
| Fat | 21 g |
| Fat of which is saturated acids | 12 g |
| Carbohydrate | 49 g |
| Carbohydrate of which sugar | 7.8 g |
| Fibre | 1.9 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 0.95 g |
WHEAT flour, BUTTER 20%, water, sugar, yeast, WHEAT sourdough (water, WHEAT flour), iodised salt, WHEAT gluten, WHEY powder, emulsifier E472e, vegetable proteins, WHEAT fibre, dextrose, malted WHEAT flour, flour treatment agents E300 and E920. May contain traces of EGGS, SOYA, SESAME SEED, ALMONDS, HAZEL- and PECAN NUTS.
-18°C or colder. Do not freeze after thawing.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Lithuania |
| Manufacturer | Lithuania |