Croissant mix SG
227032
The Croissant Mix Box offers two of the croissant world's most popular crispy delights: Classic Croissant and Pain Au Chocolat. Both varieties are baked from light and crispy layers of croissant dough that have been given a long resting time, making them light and airy to eat. The Pain Au Chocolat is also filled with the finest dark Belgian chocolate and has a shape that ensures the chocolate reaches all the way to the ends, providing plenty of enjoyment in every bite. Both are brushed with egg, giving a beautiful golden color to the surface. A carton consists of 2 bags with 24 pieces of each variant.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Eggs |
| Milk |
| Soybean |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 333 kcal |
| Energy, kJ | 1393 kJ |
| Fat | 17 g |
| Fat of which is saturated acids | 10 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.8 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.97 g |
| Country of origin | Belgium |
| GTIN | 05413056040718 |