Cinnamon bun
218807
•
100 Net weight/volume
Soft dough bun with cinnamon filling decorated with pearl sugar. Ideal for morning coffee.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Soybean |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 312 kcal |
| Energy, kJ | 1313 kJ |
| Fat | 10 g |
| Fat of which is saturated acids | 3.7 g |
| Carbohydrate | 48 g |
| Carbohydrate of which sugar | 15 g |
| Fibre | 2.2 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.57 g |
| NutrientSodium | 228 mg |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable oil (palm, rapeseed), EGG, yeast, cinnamon, modified potato starch, thickener (E412), apricot kernel, salt, cardamom, emulsifiers (E472e, E471), flavours (vanilla), flour treatment agent (E300). May contain traces of milk, almond, soya.
Store at a temperature of -18 °C or lower. Defrosted product should not be refrozen.
Thaw in room temperature for 30 min. Bake at 180 °C for 10-12 min. NOTE! Baking times and temperatures are guidelines depending on the oven. Baked product weighs about 90 g.
| Shelf life | 240 |
| Country of origin | Finland |
| Manufacturer | Finland |
| GTIN | 06416577015950 |