Chocolate Twist
217740
•
90 Net weight/volume
A light, flaky, French pastry, presented in its traditional and authentic shape, crafted by hand-twisting pastry, with indulgent chocolate chips and a vanilla custard cream.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Nuts |
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 365 kcal |
| Energy, kJ | 1529 kJ |
| Fat | 16.17 g |
| Fat of which is saturated acids | 9.56 g |
| Carbohydrate | 49.43 g |
| Carbohydrate of which sugar | 19.17 g |
| Fibre | 2.6 g |
| Protein | 6.72 g |
| Salt | 0.51 g |
| NutrientSodium | 204 mg |
WHEAT Flour, Custard Cream (24%) ( Water, Sugar, Modified Starch, Whey Powder ( MILK), Whole MILK Powder, Flavouring, Carrot Extract, Turmeric Extract ),Water, Chocolate Chips (12%) ( Sugar, Cocoa Mass , Cocoa Butter , Emulsifier [E322) , Flavouring ), Butter(MILK) (11.5%), Sugar, Yeast, Whole EGG, WHEAT GLUTEN, Salt, Yeast, Malted WHEAT FLOUR, Flour Treatment Agent ( E300 ). For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS. May also contain traces of nuts.
Frozen (< -18°C).Do not re-freeze after defrosting. Recommended shelf life after baking 12hrs
Bake for 16- 18 minutes at 165-170°C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | France |
| Manufacturer | France |
| GTIN | 05038910009139 |