Cardamom Bun De Luxe
70469
•
95 Net weight/volume
Beautiful and tasty bun with butter and sourdough. Rich cardamom filling with butter and almond icing. Knited by hand.
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| Cereals containing gluten |
| Nuts |
| May contain traces of |
|---|
| Does Not Contain Declaration Obligatory Allergens |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 342 kcal |
| Energy, kJ | 1438 kJ |
| Fat | 14 g |
| Fat of which is saturated acids | 3.6 g |
| Carbohydrate | 45 g |
| Carbohydrate of which sugar | 14.7 g |
| Fibre | 2.94 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0.89 g |
| NutrientSodium | 356 mg |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable fat and oil (rapeseed, coconut), ALMOND 4,4%, BUTTER 4,2%, yeast, cardamom, MILK powder, WHEAT GLUTEN, inverted sugar syrup, salt, EGG powder, modified starch, WHEAT sourdough (water, fermented WHEAT flour), emulsifier (E472e), CREAM powder, colour (beta-carotene), thickener (E401), preservative (E202), flavourings, enzymes, flour treatment agent (E300).
Storage at -18°C or colder
Thaw overnight in the fridge (2°C) or in room temperature for 60 min. Shape the dough piece round and place in the bun form. Proof for 45-55 minutes in proofing cabinet (35-37°C, r.H. 70%). Bake at 200-205°C for 6-8 min.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Estonia |
| Manufacturer | Estonia |
| GTIN | 06437005077302 |
| Ica | 241720 |