Blueberry & vanilla coffeeloaf
200330
•
360 Net weight/volume
Blueberry and vanilla filled coffeeloaf
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Nut (Almond) |
| Nuts |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 288 kcal |
| Energy, kJ | 1214 kJ |
| Fat | 5.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 2.4 g |
| Carbohydrate | 51 g |
| Carbohydrate of which sugar | 14 g |
| Fibre | 2.8 g |
| Protein | 6.9 g |
| Salt | 0.37 g |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable fat and oil (palm, rapeseed, coconut), yeast, blueberries 2%, modified starch (potato, maize), glucose fructose syrup, WHEY powder, salt, emulsifiers (vegetable E471, E472e), cardamom, WHEAT GLUTEN, gelling agents (E440(i), E460(i)), stabilizers (E339(ii), E401, E450(ii), E451(i), E516), glucose syrup, acidity regulator (E330), enzymes, flavours (vanilla), flour treatment agent (E300), colour (beta-carotene). May contain traces of egg, almond.
Storage at -18°C or colder.
Defrost overnight in refrigerating room (+4°C) or for 1 hour in room temperature. Place the products in proofing cabin for 50-60 min (+35-37 °C, r.H. 70 %). Bake at 160-175 °C for 15-20 min.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Estonia |
| Manufacturer | Estonia |
| GTIN | 06416577601344 |
| Ica | 242793 |