Berlinerbun-bun
201576
•
85 Net weight/volume
-
Baked in Norway
| Allergens |
|---|
| Lactose |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Sesame seeds |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 310 kcal |
| Energy, kJ | 1204 kJ |
| Fat | 8.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 1.6 g |
| Carbohydrate | 43.1 g |
| Carbohydrate of which sugar | 8.3 g |
| Fibre | 3.1 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 1 g |
WHEAT flour, water, rapeseed oil, LACTOSE, sugar, emulsifier (E322-rapeseed, E472e, E471, E491), yeast, WHEAT gluten, whey powder (MILK), flour treatment agent (E300), enzyme, pregelatinized corn flour, salt, glucose, acidity regulator (E341,E170), stabiliser (E450), antioxidant (E300), yeast, aroma, enzymes (WHEAT). May contain traces of soy, almonds and sesame seeds.
| Country of origin | Norway |
| GTIN | 07020712024326 |