All Butter Croissant (Curved)
17904001
•
70 Net weight/volume
Our All Butter Croissant is a round croissant baked from light, crisp layers of original, butter-based croissant pastry. The pastry has been allowed to develop naturally while it rests for a long period of time which contributes to making the croissant light and airy. The croissant is brushed with egg which gives it a beautiful golden surface colour.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Eggs |
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 338 kcal |
| Energy, kJ | 1414 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 11 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 5.9 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 6.4 g |
| Salt | 0.87 g |
Dough: WHEAT flour, Butter (MILK) (20,6%), water, yeast, sugar, WHEAT gluten, salt, flour treatment agent (E300), EGG. Decoration: EGG. May contain traces of: hazelnuts, almonds.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Directly from frozen into pre-heated oven at 170°C/338°F-190°C/374°F (convection oven). Bake for 21 minutes. Ovens vary, so adjust time, not temperature. Let the product cool down before serving. Successful results can also be optained by thawing the prod
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056024596 |