Soft dough bun with vanilla flavour filling with cardamon.
200345
•
100 Net weight/volume
Delicious bun with vanilla filling and a bit of cardamom in the dough. Topped with pearl sugar.
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nut (Almond) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 297 kcal |
| Energy, kJ | 1251 kJ |
| Fat | 6.6 g |
| Fat of which is saturated acids | 2.3 g |
| Carbohydrate | 52 g |
| Carbohydrate of which sugar | 19.5 g |
| Fibre | 2.6 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0.4 g |
| NutrientSodium | 160 mg |
WHEAT flour, water, sugar, vegetable oil (palm, rapeseed), yeast, modified starch, apricot kernel, emulsifiers (vegetable E471, E472e), salt, cardamom, stabilizer (E412), dextrose, vegetable protein (pea), glycose syrup, carrot concentrate, inverted sugar syrup, starch (maize, potato) maltodextrin, acidity regulator (E330), natural flavouring, flavoring, enzymes, flour treatment agent (E300). May contain traces of almond, milk, egg.
Store at a temperature of -18 °C or lower. Defrosted product should not be refrozen.
Thaw for 30 minutes in room temperature. Bake at 180 °C for 10-12 minutes.
| Shelf life | 240 |
| Country of origin | Estonia |
| Manufacturer | Estonia |
| Ica | 242798 |